Новини 2011-09-05 08:54

У разі ліквідації Нафтогазу ціна на російський газ може підвищитися

Якщо Україна в односторонньому порядку спробує розірвати договір з РФ і оскаржити його в суді, НАК "Нафтогаз України" може опинитися перед необхідністю платити за газ ще більше.

Таку думку висловив начальник аналітичного відділу ІК "Брокеркредитсервіс" Максим Шеїн, пишуть Олег Гавриш та Дмитро Бєліков у статті "Жертва фигуры" в газеті "Коммерсант-Украина".

"Ціни на газ в світі в порівнянні з 2009 роком зросли після січневого подорожчання нафти цього року. Зараз ціна на спотових ринках Європи перевищує $500 за тисячу кубометрів, і Україна може опинитися в ситуації, коли їй доведеться купувати паливо без всяких знижок і з урахуванням ще більшою базової ціни", - заявив у свою чергу аналітик ІК "Трійка Діалог" Валерій Нестеров.

За словами керуючого партнера Astapov Lawyers Андрія Астапова, якщо Газпром подасть позов у ​​міжнародний арбітраж з вимогою виконати умови договору з НАК, його шанси домогтися вигідного рішення, виходячи з практики розгляду подібних справ за кордоном, дуже високі.

За його словами, в суді Газпром може використати проти України дві концепції, прийняті в міжнародній практиці - veil piercing (зняття корпоративної вуалі) або alter ego (відповідальність акціонера компанії).

Згідно з другою концепцією, якщо довести, що Нафтогаз прийняв рішення про ліквідацію не самостійно, а є alter ego держави в даних правовідносинах, то це дозволить зобов'язати державу відповідати за його права.

Довести відповідальність держави буде нескладно, оскільки акціями компанії управляє Кабінет міністрів, зазначає Астапов.

Нагадаємо, раніше британський аналітик Саймон Пірані, який працює в Оксфордському інституті енергетичних досліджень, заявив, що Нафтогаз не матиме сильної позиції у Стокгольмському арбітражному суді для вирішення газового конфлікту з Росією.

Раніше Азаров підтвердив, що Нафтогаз буде ліквідовано у результаті реструктуризації. При цьому він заявив про необхідність перегляду газових угод Газпромом.

На базі НАКу планують створення окремих збутової, видобувної і транзитної компаній.Зазначимо, що 2 вересня президент Віктор Янукович доручив Азарову до 1 жовтня підготувати проект програми реформування Нафтогазу.

У відповідь в Росії заявили, що ліквідація Нафтогазу не допоможе Україні скасувати угоди по газу, оскільки "у компанії повинен залишитися правонаступник, якому мають бути передані права та обов'язки за існуючим міжнародним угодам".

схожі новини