Новини 07:51

Газпром шантажує Україну?

У Газпромі заявили, що перегляд ціни на газ для України можливий лише за умови вступу України до Митного союзу, або створення спільного підприємства між Газпромом і Нафтогазом. Про це в інтерв’ю газеті "Комерсант-Україна" повідомило джерело в Міненерго.

"Напередодні переговорів Газпром повідомив нам, що перегляд формули можливий тільки за умови вступу України до Митного союзу або створення СП між Газпромом і Нафтогазом", - заявив співрозмовник видання.

У Газпромі вчора від коментарів відмовилися.

Нагадаємо, можливість перегляду формули ціни газу Україна і Росія обговорюють кілька місяців.

Напередодні голова правління Газпрому Олексій Міллер заявив, що у російській монополії не мають наміру змінювати формулу ціни газу для України. За його словами, закладена у контракті формула є "абсолютно ринковою". Досі заяви Москви були набагато стриманішими.

При цьому Міллер зазначив, що у IV кварталі цього року газ подорожчає для всіх європейських країн. Високопоставлене джерело в Міненерго повідомило, що Газпром вже попередив Київ про підвищення ціни в IV кварталі до $390-420 за тисячу кубометрів (зараз близько $ 350).

У відповідь Кабмін попередив, якщо РФ не перегляне формулу ціни, для неї виросте вартість транзиту газу по українській території.

"Україна зазнає збитків, не отримуючи компенсації. Раз у нас зросла ціна газу, компенсуйте нам ставки транзиту ", - заявив прем'єр-міністр Микола Азаров.

Українська сторона наполягає на перегляді формули ціни російського газу, оскільки закладена в ній базова ставка вища від європейської. При цьому чинна угода не передбачає сезонної знижки на газ (влітку - на 20-25% дешевше) та знижки на обсяг, які є в інших європейських контрактах Газпрому.

Крім того, в якості основи для розрахунку ціни закладений газойль, хоча альтернативою газу в Україні є вугілля. У результаті, на думку української сторони, вартість газу повинна знизитися до $240 за тисячу кубометрів.

Чергові переговори повинні пройти 7 червня.