Новини 2011-05-05 11:32

Як збагатився Фірташ за останній час

Український бізнесмен Дмитро Фірташ за останній час зумів значно розширити свій бізнес.

Завдяки поверненню НАК «Нафтогаз України» 12,1 млрд куб м газу структурам Дмитра Фірташа – його компанія Group DF(Австрія) значно зміцнила позиції на хімічному ринку.

2010 року газ на російсько-українському кордоні подорожчав, натомість Фірташ отримав у розпорядження обсяг палива, якого вистачить на кілька років повноцінної роботи «Стиролу» та «Рівнеазоту».  За словами прем'єр-міністра Миколи Азарова, Україна ще в лютому домовилася з Росією про поставку 4 млрд куб м газу за ціною 170 доларів за тисяч куб м для хімічної галузі.

У вересні 2010 року Фірташу вдалося купити потужного конкурента – хімічний концерн «Стирол». У лютому цього року Group DF придбала ЗАТ «Сєвєродонецьке об'єднання «Азот» (Луганська обл). А на початку березня Фірташ придбав великого виробника мінеральних добрив підприємство «Азот» (Черкаси).

Таким чином Фірташу тепер належать найбільші заводи з випуску азотних добрив в Україні. Так, хімічні активи Фірташа об'єднує Ostchem Group (Group DF належать 90%). Окрім концерну «Стирол», сєверодонецького і черкаського «Азоту» до нього також входять «Рівнеазот», а також Tajik Azot (Таджикистан) і Nitrofert (Естонія).

В грудні 2010  Group DF заявила, що планує долучитися до приватизації ще одного великого аміачного заводу – Одеського припортового. Якщо ці наміри буде втілено в життя, присутність Group DF на українському хімічному ринку стане тотальною. 

Річ не тільки в тому, що компанія контролюватиме одразу три-чотири з шести азотних комбінатів країни, а й у тому, що ОПЗ є фактичним регулятором експорту аміаку, який транспортується до порту Південний по артеріальному аміакопроводу Тольятті – Горлівка – Одеса.

Крім того, Фірташ на крок від створення титанового концерну, який об’єднуватиме всіх без винятку українських виробників двоокису титану.

Ostchem Holding контролює 50%-1 акцій найбільшого виробника двоокису титану  "Кримського Титану" (контрольний пакет у держави, проте керівництво ЗАТ лояльне до олігарха).

Ще одного виробника двоокису титану – державний Сумихімпром – Кабмін планує включити до державного холдингу, керуватиме яким, скоріш за все, креатура Фірташа. Представники уряду вже зробили кілька відповідних заяв.

Зазначимо також, що за результатами тендерів 13 січня Ostchem Holding уклав угоди із казенним підприємством «Запорізький титано-магнієвий комбінат» загальною вартістю 58,62 млн грн. Так, компанія Фірташа поставить комбінату хлористий калій, який в Україні можна придбати на чверть дешевше.

А в жовтні минулого року Group DF запустила Межиріченський гірничо-збагачувальний комбінат у Житомирській області, що займається виробництвом ільменітового концентрату.

Крім того, Фірташ у 2010 році закріпив контроль над Іршанським і Вільногорським гірничо-видобувними комбінатами.

У квітні власник Group DFповідомив, що розглядає можливість покупки хімічних активів у Росії. Зазначимо, що у грудні минулого року в інтерв’ю ЗМІ Фірташ також заявляв, що його компанія зацікавлена в придбанні підприємств з виробництва титанової продукції в Європейському Союзі.

На початку травня цього року Фірташ став власником банку «Надра».

Зазначимо, що свої успішні придбання, Фірташ закріпив і на політичній арені. У грудні 2010 року президент Віктор Янукович звільнив від обов'язків співголови Національної тристоронньої соціально-економічної ради Миколу Янковського, поклавши їх на бізнесмена Дмитра Фірташа (за згодою). Фірташ призначений у цю раду як представник від всеукраїнських об'єднань роботодавців.

На початку цього року стало відомо, що Фірташ пообіцяв рівненському футбольному клубу «Верес» щороку виділяти 1,5 мільйони на утримання команди. За неофіційною інформацією стало відомо, що «Верес» перейшов з комунальної власності в приватну структуру, в якій Фірташ отримав 62%, по 15% має міська та обласна ради, а 8% розподілено між дрібними акціонерами клубу.

Дмитро Фірташ заснував холдингову компанію Group DF(Австрія) у 2006 році, консолідувавши в ній свої активи в енергетичній, будівельній і хімічній галузях.

схожі новини