Новини 2011-04-28 11:37

УАПЦ не планує приєднуватися до РПЦ

Предстоятель Української Автокефальної Православної Церкви (УАПЦ) Митрополит Мефодій (Кудряков) звернувся до учасників Постійної Конференції Українських Православних Єпископів поза межами України сприяти внесенню до порядку денного Спеціального Синоду Східних Патріархатів, який відбудеться 1 вересня, українське питання. Про це йдеться у звернені Митрополита Мефодія, текст якого є у розпорядженні Тижня.

Участь у Синоді братимуть Глави п’ятьох давніх Помісних Православних Церков, що канонічно сформовані на Вселенських Соборах - Предстоятелі чотирьох давніх Патріархатів Константинополя, Олександрії, Антіохії, Єрусалиму та глава Кіпрської Архієпископії.

«Всі згадані Помісні Церкви - це Церкви давньої церковної традиції, які впродовж тисячоліть зберігали еклезіологічну ідентичність православ’я; плекаючи дух вселенськості та убезпечуючи церковну свідомість від спокус етнофілетизму та етатизму, якими нерідко спокушалося нові Помісні Церкви, що формувалися на хвилі національного та державного відродження», - йдеться у звернені.

Митрополит Мефодій вважає, що 20-літня історія боротьби за автокефальний статус Української Церкви супроводжувалась «не лише рішеннями та діями опонентів помісності нашої Церкви», а також «нашими власними помилками».

За його словами, УАПЦ готова до «перегляду своїх позицій та виправлення канонічних помилок».

«Так, зокрема, ієрархію УАПЦ впродовж десятиліть звинувачували в етнофілетизмі, вважаючи, що вийшовши з під юрисдикції Московського Патріархату, ми керувалися гріховним владолюбством та секулярною ідеологією. Однак, 26 серпня 2009 року своїм одностайним та соборним рішенням єпископат УАПЦ засвідчив, що «заради виходу зі штучної канонічної ізоляції та відновлення співпричастя зі вселенським православ’ям, наша Церква готова та прагне увійти до складу Вселенського Патріархату на правах автономії». Своїм іншим рішенням єпископат, «піклуючись про молитовне та канонічне єднання УАПЦ з повнотою вселенського Православ’я», ухвалив «канонічно зобов’язати Предстоятеля УАПЦ до молитовного поминання імені Його Всесвятості Всесвятішого Патріарха під час Божественної Літургії та за іншими священними богослужіннями…», - йдеться у зверненні.

На переконання митрополита, "ні УАПЦ, ні інша церковна юрисдикція в Україні, включно з УПЦ в єдності з Московським Патріархатом, не спроможна сьогодні самостійно, без сприяння вселенського православ’я, улікувати болісну рану церковного розділення".

«Цілком зрозуміло, що основою об’єднання православних не може бути ані схизматична ідеологія, яку проповідують деякі ієрархи УПЦ КП, ані ідеологія «російського світу», яка пропонується як базис для об’єднання зі сторони російських церковних лідерів. Крім того, як не сумно це визнавати, і єпископат автокефальних юрисдикцій в Україні і єпископат Російської Православної Церкви впродовж багатьох років є учасниками ідеологічного та церковного протистояння, маючи певні упередження один до одного», - наголошується у документі.

З огляду на це, в УАПЦ вважають , що «улікування трагічного розділення може відбутися лише за ключової участі канонічної інстанції». Зокрема, Собор Предстоятелів Давніх Патріархатів, який, за священними канонами, володіє повнотою канонічної відповідальності у період між Вселенськими Соборами Православної Церкви.

Як повідомлялось, 27 квітня Патріарх Московський і всієї Русі Кіріл запропонував УАПЦ приєднатися до РПЦ МП на правах автономії.

схожі новини