Новини 2018-03-20 13:07

Шахрайство, нікчемність та постійний тиск. Реакція світу на російські "вибори" в окупованому Криму

Тиждень.ua відстежив, як країни відреагували на проведення "виборів" президента РФ на території анексованого Кримського півострова, а також як це вплинуло на подальші відносини між державами.

Україна нещодавно передала міністрам закордонних справ країн-членів Євросоюзу під час зустрічі у Брюсселі перелік осіб, які були причетні до організації та проведенні незаконних виборів в окупованому Криму. Зокрема, список містить 140 прізвищ, залучених до проведення "виборів Путіна". На думку української влади,такої значної кількості інтересу від європейських міністрів до даного питання,"здається, не було ніколи".

 

Тиждень.ua відслідковував, як країни відреагували на проведення "виборів" президента РФ на території анексованого Кримського півострова, а також як це вплинуло на подальші відносини між державами.

 

Євросоюз

 

Європейський Союз оголосив, що не збирається визнавати проведення російських "виборів" на окупованій території Кримського півострова.

 

 

Так, в офіційній заяві Європейської служби зовнішньої діяльності стверджується, що "ЄС не визнає нелегальну анексію Криму і Севастополя Російською Федерацією і тому не визнає проведення виборів на Кримському півострові".

 

"ЄС залишається непорушним у підтримці територіальної цілісності та суверенітету України", - наголосили у службі.

 

У свою чергу, верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Федеріка Могеріні також підкреслала, що ЄС має чітку позицію щодо "виборів" в окупованому Криму.

 

"Ми не визнаємо цю незаконну анексію та продовжуємо впроваджувати нашу політику щодо невизнання цієї незаконної анексії", - сказала Могеріні на прес-конференції з президентом Петром Порошенком у Києві, 12 березня.

 

ОБСЄ

 

Організація з безпеки і співробітництва в Європі (ОБСЄ) оприлюднила заяву щодо перебігу "виборів" президента Росії, у якій констатується, що волевиявлення було позбавленим реального вибору.

 

 

"Після активних зусиль щодо підвищення явки, громадяни приходили голосувати у великих кількостях, проте, обмеження фундаментальних свобод зборів, асоціацій і вираження думок, а також реєстрації кандидатів, обмежували можливість політичної участі і стали причиною відсутності реальної конкуренції" - наголошується у заяві.

 

За словами очільника Бюро з демократичних інститутів і прав людини ОБСЄ Майкла Георга Лінка, обмеження прав та перешкоди в реєстрації кандидатів звузили простір для політичної активності, "результатом чого став брак справжньої конкуренції".

 

Також він наголосив, що "вибори" були позначені "постійним тиском на критичні голоси".

 

ООН

 

Організація Об'єднаних Націй також відреагувала на проведення "виборів" президента РФ в окупованому Криму.

 

 

Зокрема, в ООН нагадали про резолюції Генасамблеї, які підтримують територіальну цілісність України.

 

Про це заявив речник генсека ООН Стефан Дюжаррік, повідомили в представництві України при ООН.

 

Водночас у представництві України оприлюднили витяг з брифінгу Дюжарріка.

 

"Щодо ситуації в Криму, Генеральна асамблея неодноразово висловлювалася, зокрема, в резолюції 68/262 "Про територіальну цілісність України" та резолюції 71/205 "Положення про права людини в Автономній Республіці Крим та місті Севастополі", –   заявив речник генсека ООН Стефан Дюжаррік,

 

У свою чергу, постійне представництво України при ООН також прокоментувало власну позицію щодо російських "виборів".

 

"У зв’язку з нікчемними виборами в Криму, речник Генерального секретаря ООН нагадав про резолюції Генасамблеї щодо територіальної цілісності України та визнання Росії державою-окупантом", - зазначається у Twitter.

 

Німеччина

 

Німеччина приєдналася до міжнародної спільноти й виступила проти проведення "виборів Путіна" в анексованому Криму.

 

"Наша позиція чітка, а саме: була незаконна анексія Криму. На наш погляд, Крим не є адміністративною частиною Росії і, відповідно, там не можуть проводитися вибори російського президента", - заявив представник німецького МЗС Райнар Бреуль.

 

Зокрема, глава МЗС Німеччини Хайко Мас вважає, що на президентських "виборах" у Росії відсутня політична конкуренція.

 

 

За його словами, після переобрання Владіміра Путіна Москва залишається для Берліна "складним партнером".

 

"Результати виборів в Росії так само мало здивували нас, як і їх обставини. Говорити про справедливу політичну конкуренцію в тому вигляді, в якому ми її знаємо, безумовно, виходить не у всіх випадках", - підкреслив він.

 

Також він наголосив, що проводити голосування на території окупованого Криму є неприпустимим.

 

"Тим не менш Росія необхідна для врегулювання великих міжнародних конфліктів, тому ми хочемо підтримувати діалог", - відзначив Мас.

 

Також офіційний представник федерального уряду ФРН Штеффен Зайберт теж підкреслив неприпустимість проведення цих "виборів" в на території окупованого півострову.

 

"Позиція Німеччини щодо Криму чітка, вона відома й не змінювалася: анексія Криму була, на наш погляд, абсолютно очевидно незаконним актом. І тому ми не розглядаємо Крим як частину російської території, це частина української території", - запевнив Зайберт.

 

Франція

 

Париж офіційно повідомив, що визнавати підсумки голосування на "виборах" президента Росії в Криму не збирається.

 

"Франція не визнає організацію голосування на виборах президента Росії в Криму сьогодні. Насильницька зміна кордонів суперечить міжнародному законодавству, зокрема і зобов'язанням, взятим на себе Російською Федерацією", – йдеться в документі французького МЗС.

 

Наголошується, що через чотири роки після незаконної анексії Автономної республіки Крим та міста Севастополя, Франція "залишається твердим прихильником відновлення суверенітету і територіальної цілісності України у рамках міжнародно визнаних кордонів".

 

Крім того, Париж закликав до захисту історичної та культурної спадщини на території анексованого Росією Криму.

 

"Франція стурбована мілітаризацією півострова і погіршенням становища в області прав людини, особливо кримських татар. Вона засуджує дискримінацію за ознакою приналежності до етнічної або релігійної громади і закликає звільнити всіх осіб, затриманих із порушенням міжнародного права. Франція також закликає до збереження і захисту історичної та культурної спадщини Криму", - додали у заяві.

 

Австрія

 

Австрія заявила, що притримується такої думки, що  віддані на "виборах" президента РФ в окупованому Криму голоси не можуть вважатися дійсними.

 

"Федеральний президент Ван Дер Беллен вказав, і це також позиція австрійського уряду, що голоси, віддані в анексованих всупереч міжнародному праву регіонах, не можуть вважатися дійсними", - зазначив глава МЗС Австрії Карін Кнайссль.

 

Водночас президент Александр Ван Дер Беллен підкреслив, що такої позиції притримуються увесь австрійський уряд.

 

 

"З точки зору Австрії зрозуміло, що анексія Криму протиправна, це є і позицією Євросоюзу. Тому на території Криму не можуть відбуватися правомірні вибори до російського парламенту або вибори президента. І це не тільки моя точку зору, але і точку зору всього австрійського уряду", - наголосив президент Австрії Александр Ван дер Беллен на прес-конференції з президентом Петром Порошенком у Києві, 14 березня.

 

Естонія і Латвія 

 

Естонія та Латвія висловили спільну позицію щодо проведення "виборів Путіна" в окупованому Криму.

 

Так, голова МЗС Естонії Свен Міксер оголосив, що Таллінн не визнає результатів цих "виборів".

 

"Ми засуджуємо здійснену Російською Федерацією чотири роки тому незаконну анексію, під час якої були проігноровані положення Конституції України, воля народу України і встановлені міжнародні правила. Крим є і залишиться частиною України", – йдеться в заяві.

 

Також Таллінн наголосив на питанні безпеки Чорноморського регіону та засудив будівництво моста через Керченську протоку без дозволу української сторони.

 

Крім того, схожу заяву зробив міністр закордонних справ Латвії Едгар Ринкевич.

 

Литва

 

Литва, коментуючи голосування за президента РФ в окупованому Криму, заявила, що ці "вибори" не були вільними і демократичними.

 

Зокрема міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічюс зазначив, що то факт, що президентські "вибори" відбулися у день анексії Криму є невипадковим.

 

"Ми не вважаємо їх вільними і демократичними, судячи з того, як використовувалися адміністративні ресурси, як все контролювалося. Ми не визнаємо "вибори" у Криму, вони незаконні, порушують територіальну цілісність України. Вибори відбулися в день анексії Криму - це теж не випадковий вибір дати", - підкреслив він.

 

Японія

 

Японія приєдналася до позиції міжнародної спільноти й не визнала підсумків голосування на "виборах" президента Росії на території окупованого Криму.

 

За словами посла Японії в Україні Шігекі Сумі, уряд Японії підтримує територіальну цілісність та суверенітет України.

 

 

"Японія підтримує територіальну цілісність та суверенітет України і не визнає спроби зміни статус-кво силовими методами. Таким чином, Японія не визнає незаконної анексії Криму Російською Федерацією у березні 2014 року, тому відповідно і не вважає дійсним проведення в Криму так званих президентських виборів Російської Федерації 18 березня 2018 року", - підкреслив японський очільник.

 

Польща

 

Варшава офіційно оголосила, що не визнає легальність "виборів Путіна" у Криму, оскільки півострів є територією України.

 

 

Так, Польща виступає за територіальну цілісність України та визнає Крим тільки як частину української держави.

 

 

"Ми виступаємо за повагу до територіальної цілісності України та визнаємо Крим частиною української держави; це також означає, що президентські вибори на півострові, проведені владою Російської Федерації, не можуть вважатися законними", - йдеться у повідомленні.

 

Норвегія

 

Влада Норвегії не погодилась з проведенням "виборів! президента РФ на території окупованого Криму. Про це у Twitter повідомило Міністерство закордонних справ Норвегії.

 

"Норвегія не визнає російських президентських виборів в Криму. Норвегія і далі дотримуватися політики ЄС щодо невизнання (анексії Криму - Ред.)", - повідомило міністерство закордонних справ Норвегії у Twitter .

 

США

 

Позицію США щодо проведення російських "виборів" в окупованому Криму висловив голова комітету з питань Збройних сил Сенату Сполучених Штатів Америки Джон Маккейн.

 

Зокрема, республіканець назвав шахрайством голосування на "виборах" президента Російської Федерації.

 

 

За його словами, Владімір Путін доклав чималі зусилля для стимулювання явки виборців, що свідчить про усвідомлення російських громадян, що його прагнення до влади є шахрайством.

 

"Те, що Путін мав докласти важкі зусилля для стимулювання явки виборців, свідчить про усвідомлення російським народом, що його прагнення до влади є шахрайством. Сполучені Штати стоять поруч з усіма тими росіянами, які прагнуть свободи", - написав американський сенатор у Twitter.

 

Крім того, у Білому домі повідомили, що президент США Дональд Трамп не привітав Путіна з переобранням на посаду президента РФ.

 

Канада 

 

"Канада не визнаватиме незаконне розширення російських президентських виборів на анексовані українські території", - таку позицію Канади щодо проведення "виборів" у Криму висловила міністр закордонних справ Христя Фріланд.

 

 

За її словами, Канада засуджує порушення суверенітету України.

 

"У четверту річницю російського незаконного вторгнення та анексії Криму, Канада приєднується до міжнародної спільноти й продовжує засуджувати ці порушення суверенітету й територіальної цілісності України", - підкреслила Фріланд.

схожі новини