Новини 2017-08-15 12:17

Ракетний скандал з КНДР. До чого тут Україна

Офіційні особи України спростовують причетність до поставок двигунів чи технологій у КНДР, утім, автор резонансної доповіді їх у цьому і не звинувачує. Якщо Північна Корея щось і отримала, то це, найпевніше, робота контрабандистів, вважає Еллеман.

The New York Times 14 серпня опублікувало новину, у якій йдеться, що успіх Північної Кореї у випробуваннях міжконтинентальних балістичних ракет став можливий завдяки купівлі на чорному ринку потужних ракетних двигунів, можливо, виготовлених на заводі в Україні, історично пов'язаному з російською ракетною програмою.

NYT посилається на дослідження Майкла Еллемана, експерта з Міжнародного Інституту стратегічних досліджень (International Institute for Strategic Studies). Автор досліджує, яким чином Північна Корея змогла досягти успіху зі своєю ракетною програмою всього за два роки. У дослідженні вперше висловлено припущення, що двигуни могли бути отримані через незаконні канали в Росії або Україні.

Експерти проаналізували фото, на яких Кім Чен Ин оглядає ракетні двигуни. Вони дійшли висновку, що двигуни схожі на ті, на яких колись базувався ракетний флот СРСР. Вони були настільки потужними, що одна ракета могла нести 10 термоядерних боєголовок між континентами. Виробництво таких двигунів здійснювалося лише на кількох заводах на території колишнього СРСР. Слідчі та експерти зосередили увагу на заводі "Південмаш" в Україні. За часів Холодної війни цей завод в місті Дніпро будував найпотужніші ракети для радянського арсеналу включно з гігантською СС-18. Завод залишився головним виробником російських ракет навіть після того, як Україна здобула незалежність.

Варто зазначити, що автор не висуває прямих звинувачень на адресу України.

"Ймовірно, ці двигуни родом з України, ймовірно, вони були отримані незаконно. Головне питання в тому, скільки двигунів є у КНДР і чи допомагають їй українці зараз. Я дуже стурбований", - сказав Еллеман. Також спеціально підкреслюється, що дослідження не має на увазі вказати на причетність українського уряду («This is not to suggest that the Ukrainian government was involved»).

Він також нагадав, що Північна Корея шість років тому намагалася викрасти секретні ракетні технології в Україні. Двох північних корейців, які намагалися завербувати представника конструкторського бюро «Південне», тоді засудили до восьми років ув'язнення. У звіті ООН йшлося, що вони намагалися вкрасти інформацію про ракетні системи, рідинні двигуни та системи подачі пального в ракетах. Слідчі переконані, що Пхеньян зміг успішно викрасти таку інформацію, скориставшись хаосом в Україні після революції 2014 року.

Спростування від України

Такі заяви викликали миттєву реакцію української влади. Зокрема, секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що інформація є неправдивою, підприємства українського оборонного й авіакосмічного комплексу не постачали зброю та військові технології до Північної Кореї. «Ця інформація не має під собою жодних підстав, є провокативною за змістом, та, скоріш за все, спровокована російськими спецслужбами для прикриття власних злочинів», - цитує Турчинова його прес-служба.

Він наголосив, що Україна вважає режим Північної Кореї «тоталітарним, небезпечним та непередбачуваним і підтримує всі санкції проти цієї країни»

«Так само, як і санкції проти Російської Федерації, режим якої дедалі більше стає схожим на північнокорейський», - зазначив Турчинов, додавши, що з початком агресії РФ у 2014 році «Україна повністю припинила постачання зброї, військової техніки та військових технологій до Росії».

У держпідприємстві "Південмаш" також спростовують причетність підприємства до ракетної програми КНДР і розцінюють такі припущення як спробу дискредитувати саме підприємство і Україну. Як заявили в ДП, викладені в публікації факти не відповідають дійсності. Зокрема, "Південмаш" не тільки не є основним виробником ракет для РФ, але і взагалі не постачає до РФ ні ракети, ні їх деталі, включно з ракетними двигунами.

"Припущення авторів публікації і процитованого ними «експерта» щодо можливого зв'язку України з прогресом КНДР у розвитку ракетних технологій не мають відношення до реальності. "Південмаш" ніколи раніше не мав і не має зараз ніякого відношення до північнокорейських ракетних програм космічного або оборонного характеру. Ракети і ракетні комплекси військового призначення в роки незалежності "Південмашем" не випускалися і не випускаються. Єдиний серійний двигун, що поставляється в останні роки на експорт (РД-843 в Італію для європейської ракети-носія «Вега»), призначений для запуску і роботи в умовах відкритого космосу і за своїми характеристиками (в тому числі, за силою тяги) не придатний для використання в балістичних ракетах військового призначення", - повідомили в прес-службі.

Державне космічне агентство України заявило, що всі звинувачення в передачі товарів або технологій Північній Кореї є "абсолютно безпідставними". 

"Політика України спрямована на суворе дотримання всіх міжнародних зобов'язань, взятих на себе, зокрема, в рамках Режиму контролю за ракетними технологіями (РКРТ). При цьому, в рамках співробітництва в галузі дослідження і використання космічного простору в мирних цілях Україна не порушувала і не порушує вимог Керівних принципів РКРТ", - наголосили в Держкосмосі.

Завідувач відділу Головного департаменту інформаційної політики Адміністрації президента Володимир Горковенко зазначив, що інформація про нібито причетність українського підприємства "Південмаш" до успішного запуску ракет КНДР нагадує провокацію. Він порівняв повідомлення у ЗМІ про те, що міжконтинентальні ракети Північної Кореї нібито мають українські комплектуючі, зі скандалом навколо нібито постачання автоматизованих станцій радіотехнічної розвідки "Кольчуга" до Іраку у 2002 році. Горковенко наголосив, що неможливо непомітно провезти в КНДР величезний двигун для міжконтинентальної балістичної ракети, тим паче, куплений на чорному ринку.

Крім того, представник Адміністрації президента констатував, що двигуни для балістичних ракет – це не продукт подвійного призначення.

Заступник міністра інформполітики України Дмитро Золотухін в ефірі "Еспресо" наголосив, що публікація в NYT "побудована на точці зору однієї людини, яка працює у недержавній організації". Видання зазначає, що з 1995 по 2001 роки автор цієї доповіді Майкл Еллеман очолював програму скорочення російської ракетної загрози, яка мала на меті демонтаж застарілих ракет. Він тоді працював у Москві.

Також "Еспресо" повідомляє, що Україна справді допомагає розробляти проект ракети-носія і програмне забезпечення ракетного двигуна, але Південній Кореї, а не Північній. Про це можна дізнатися з бази даних міжнародного порталу експортно-імпортних операцій ImportGenius.

Згідно з даними цього сайту, у червні 2017 року українське підприємство ДП «Спецтехноекспорт» (входить до структури концерну «Укробронпром») продало південнокорейській компанії Hanwha Corporation програмне забезпечення для розрахунку теплопередачі в камері згоряння рідинного двигуна ракети-носія космічного призначення. А в листопаді 2016-го - ескізний проект верхнього ступеня «ракети-носія".

 

Пояснення Майкла Еллемана: причетна не влада, а контрабандисти

Згодом Майкл Еллеман спеціально наголосив у своєму Twitter, що не стверджував про причетність української влади до постачання ракетних двигунів у КНДР.

"Дозвольте мені уточнити щодо джерела надходження двигунів для міжконтинентальних балістичних ракет КНДР: "Південне" – одне з кількох можливих джерел. У Росії є й інші потенціали", – зазначає експерт.

"Я не вірю, що українська влада знала чи сприяла, якщо двигуни походять з України. Навпаки – Україна арештовувала північнокорейців у 2012 році!", – додає він.

Еллеман також підкреслив, що не стверджував про причетність українського уряду, а вважає передачу двигунів роботою рук російських чи українських контрабандистів.

схожі новини