Новини 2017-05-17 15:00

Свобода слова чи питання безпеки. Реакція світу на санкції України проти російських ресурсів

Запровадження Україною обмежувальних санцій активно коментують на Заході.

Новина про введення санкцій проти найбільших російських інтернет-компаній, соціальних мереж і низки російських засобів інформації стала неочікуваною не тільки українців. У списку 468 компаній - зокрема, усі сервіси "Яндекс", соцмережі "ВКонтакте", "Однокласники", сайти Mail.Ru Group, антивірусні компанії "Лабораторія Касперського" і DrWeb. Українські провайдери також будуть зобов'язані заблокувати доступи до сайтів проти найбільших російських телекомпаній: "ТВ Центр", РБК, ВГТРК, "НТВ-Плюс", "Звезда", ТНТ, РЕН-ТВ, ОТР і банків - "Сбербанк" та "Газпром Банк".

Указ президента України Петра Порошенка ґрунтується на рішенні РНБО, яке вважає, що через російські соцмережі ведеться інформаційна агресія проти України, а також найбільше поширюється піратський контент. Проте низка неурядових організацій вважає, що це є наступом української влади на свободу слова попри те, що ці компанії в той чи інший спосіб контролюються Кремлем. Тиждень зібрав реакцію світової преси та організацій, наводячи аргументи, як за, так і проти.

Стурбована Європа. Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд у своїй заяві висловив стурбованість тим, що українці не матимуть доступу до російських онлайн-сервісів і соціальних мереж. Він вважає, що такі заборони не відповідають принципу пропорційності, а "блокування йде врозріз зі спільним розумінням свободи слова та свободи засобів масової інформації".

Різко проти рішення української влади виступили неурядові організації. Так, зокрема, міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch закликала Порошенка негайно скасувати своє рішення. "Порошенко повинен негайно скасувати заборону, що стосується таких інтернет-платформ, як "Вконтакте", "Однокласники", РБК і "Яндекс", і ужити заходів для захисту свободи слова й інформації в Україні", - сказано в повідомленні неурядової організації.

Human Rights Watch вважає, що санкції - це "цинічне, політично обґрунтоване зазіхання права на інформацію, що зачіпає інтереси мільйонів українців, їх особисте й професійне життя". "Коли вже Україна зрозуміє, що не можна відмежувати себе від Росії, копіюванням її репресивних практик?", - додав у Twitter виконавчий директор HRW Кеннет Рот.

Міжнародної неурядової організації "Репортери без кордонів" заявила, що набагато більш ефективним захистом від пропаганди ззовні була б державна підтримка Києвом незалежних журналістів, а не заборони і обмеження. "Інформаційні війни - це зло. Вільна інформація важлива для будь-якого суспільства. І особливо важлива для розв’язання конфліктів. Це, звичайно. не означає, що ніхто не бреше. Це не означає, що немає проблеми фейкових новин. І все ж - коли блокується засіб поширення інформації, йдеться про наступ на свободу інформації, а це неприйнятно", - сказав керівник німецького відділення Крістіан Мір.

Все правильно зробили. Низка західних ЗМІ, зокрема, The Guardian звернули увагу на те, що "ВКонтакте", "Однокласникі", Mail.ru та Yandex, входять в десятку найпопулярніших сайтів в Україні. Але лише Financial TImes акцентувало на тому, що у Росії протягом останніх років посилився конроль за інтернетом, а російський "ВКонтакте", який має більш ніж 15 мільйонів українських користувачів, та Mail.ru контролює кремлівський олігарх Алішер Усманов. 

Financial Times також наводить позитивну оцінку заборони з боку експерта аналітичного центру Atlantic Council Адріана Каратницького, який назвав рішення "раціональним" з огляду на те, що "країна перебуває в стані війни з Росією, Росія проводить кібератаки проти України і очевидно, що на російських сайтах поширюється інформація".

Каратницький також зазначив, що інформація, отримана з російських соцмереж, дозволяє "створювати моделі політичних уподобань, політичного невдоволення", а це в свою чергу може бути використано для подальшої дестабілізації країни та втручання в майбутніх виборах.

Погодилися з позицією Києва і у НАТО. У Північноатлантичному альянсі також вважають, що введені санкції проти російських інтернет-ресурсів в Україні є питанням безпеки, а не свободи слова.

"Українська влада чітко дала зрозуміти, що це рішення - це питання безпеки, а не свободи слова. НАТО співпрацює з Україною у зміцненні її реформ, включно з питаннями демократії, верховенства права і дотримання прав людини. Свобода засобів інформації є серед тем цього діалогу. Ми віримо у відданість України її міжнародним зобов’язанням і в чинну в Україні систему стримувань і противаг", - відповів альянс на запит низки ЗМІ.

схожі новини