Микола Малуха

Платити податки – сприяти поширенню корупції

13 Січня 2012
Напередодні Нового року директор Світового банку по Україні, Молдові й Білорусі Мартін Райзер висловив революційну тезу: чесно платити податки в Україні невигідно

Висновки фахівця наштовхнули мене на думку, що в умовах тотальної корупції та, зокрема через це, неефективності державного управління, сплачування податків не є проявом відповідальності та законослухняності. Це призводить лише до більшого поширення корупції.

Часто політики-популісти на звинувачення у неохайності відповідають, мовляв, люди самі є злочинцями, позаяк податків не сплачують. Нині свідома відмова пересічних громадян, дрібних і середніх підприємців від оподаткування – патріотичний крок відповідального українця.

Читайте також: Податкова залякує громадян

Навесні того року голова Донецької ОДА Анатолій Близнюк закликав мешканців «скинутися» на ремонт доріг, тому що в обласному бюджеті на це бракує коштів. Тобто звичайні люди мають віддавати державі податки (на які утримується облдержадміністрація та відновлюються дороги, зокрема) і ще з власної кишені утримувати інфраструктуру області. Тоді постає запитання: навіщо потрібні державні органи, якщо вони нездатні впоратися зі своїми обов’язками?

Звісно, в Україні, яка посіла ганебне 152-ге місце в Індексі сприйняття корупції Transparency International, завжди бракуватиме коштів, адже скільки не даси – все одно розкрадуть. Завжди знайдуться люди, які захочуть привласнити собі чергове Межигір’я, де побудують палац, гольф-клуб (за $6 млн)і ще багато чого цікавого, або придбають для відпочинку ванни з гідромасажною системою вартістю 170 тис. грн за штуку (як це зробило МВС), або оновлять автомобільний парк мерседесами S-класу.

Невиконання державою своїх обов’язків помітно не лише в автодорожному господарстві. Симптоми серйозної хвороби проявляються у всіх сферах нашого життя.

Наприклад, одна із головних функції держави – безпека і захист людини. У цивілізованому світі ефективність роботи правоохоронців вимірюється зменшенням кількості скоєних злочинів. Ми ж спостерігаємо дивну картину: з 2008 по 2010 рік фінансування МВС покращилось на 32% – з 9,05 млрд грн до 11,97 млрд грн; водночас за той самий час на 50% зросла і кількість злочинів – з 384 до 500 тис. Висновок: збільшення фінансування міліції пропорційно збільшенню злочинності в країні. Ще не варто забувати, що спецпідрозділи того самого МВС часто використовуються у розгоні або блокуванні протестних акцій громадян.

Восени того року мешканці Київської області, мабуть, помітили регіоналівські білборди від Київської ОДА із позитивним гаслом «Обіцяли – виконали: відбудовано та споруджено 37 храмів». Ні в кого не виникає сумнівів: храмів якої конкретної церкви було «відбудовано та споруджено». Варто лише згадати кілька конкретних фактів, що свідчать про загальнонаціональну тенденцію. Скажімо, на добудову Свято-Андріївського кафедрального собору УПЦ МП (Нова Каховка, Херсонська область) із держбюджету виділили 2,9 млн грн. А на будівництво Свято-Воскресенського кафедрального собору УПЦ МП (разом із резиденцію митрополита, офісами, гімназією, готелем для паломників, телестудією, спорткомплексом, підземним паркингом тощо) Київрада розщедрилася на 11 млн грн.

Чому більшість населення України, яке не належить до УПЦ МП, має фінансувати своїми чесно заробленими грошима діяльність однієї релігійної структури? Нехай кожен, відповідно до власної віри і довіри, добровільними пожертвами підтримує свою церкву, мечеть чи синагогу.

Читайте також: Влада і її церква

Поки ще держава Україна декларує безкоштовну медицину та турботу про чисте довкілля. Дані ЦРУ щодо тривалості життя (CIA - The World Factbook) свідчать: український уряд не впорався із поставленим завданням – лише 68,58 років живе середньостатистичний українець, що відправляє Україну на 150-те місце у світі. Тим часом медицина в нас безплатна лише умовно: поки за консультацію у лікаря платити не треба, але більш серйозне обстеження (МРТ, рентген, наприклад) та операції з пологами здійснюються за певну суму.

На папері в нас також досі безкоштовна освіта – від дошкільної до університетської. Але на практиці батьки регулярно стикаються із поборами: заплатити хабара, щоб взяли до дитячого садочку; хочеш, щоб дитина навчалася в нормальній школі – переводь її до гімназії чи ліцею, в яких де-факто вже запроваджена плата за освіту; вищі навчальні заклади настільки «монетизували» видачу дипломів, що більшість студентів є контрактниками.

До держави не було б жодних питань у разі підготовки конкурентоспроможних у світі фахівців. Відсутність жодного вітчизняного закладу у топ-500 кращих університетів світу (QSWorldUniversityRanking) та непрозора система розподілу державного замовлення (на підготовку кадрів) викликають справедливі сумніви щодо ефективності цієї галузі.

Пенсія стала справжнім прокляттям для України. Ті крихти, що даються з барського столу, ледь дозволяють вижити пенсіонерам. А педалювання теми підвищення пенсії перетворює їх на маніпулятивні інструменти кожної політичної сили перед виборами.

Якщо торкнутися сфери державного регулювання, то тут українці взагалі виявляються мазохістами. Свіжий рейтинг легкості ведення бізнесу (Doingbusiness), опублікований на початку цього року, посунув Україну вниз – зі 149-го на 152-ге місце. Звіт The Economist Intelligence Unit «Індекс демократії», що з’явився наприкінці 2011 року, відправив нас із компанії «проблемних демократій» до майже чорного списку «гібридних режимів».

Отже, ми погоджуємося із тим явищем, що люди, які сьогодні при владі, за наші гроші живуть, як королі, та за їхній рахунок борються із голодним та невдоволеним народом. Оскільки така влада шляхом підтасовок, маніпуляцій, залякувань намагається утримати важелі контролю над державою, цілком справедливим є відмова українців від чесної сплати податків.

Поступовим виходом із корупційної безвиході має стати створення альтернативидержавним установам. Замість державних дитсадків і шкіл створювати та віддавати у приватні (тут принаймні треба домогтися рівного права для всіх на заснування шкіл). Випускникам вишів своїми пожертвами підтримувати рідні almamater(через створення Endowment). До цієї тези є позитивний приклад із Києво-Могилянською академією, Школу журналістики якої вирішив позбавити держзамовлення міністр освіти Дмитро Табачник. Ініціатива випускників на збір коштів хоч і не виконала повністю план, але все одне зібрала 188 тис. грн із 655. Таким чином, колишні студенти віддячуватимуть закладу, який не лише надрукував їм диплом, а допоміг реалізуватися в житті.

Замість державних ЖЕКів слід створювати у своїх будинках ОСББ, яке саме вирішує, скільки грошей збирати із власників квартир і на що саме їх витрачати.

Аналогом державного пенсійного забезпечення можуть стати пенсійні вклади у страхових компаніях та банках.

Порядок на вулицях вашого кварталу або району замість бездарних міліціонерів можуть підтримувати громадські патрулі тощо. А згодом треба вимагати від держави реформування МВС, наприклад, на американський лад із можливістю обирати шерифа.

Відмова сплачувати податки разом зі створенням альтернативної системи управління спільними ресурсами та забезпечення здорового функціонування суспільства стане єдиним способом трансформації країни в умовах панування корумпованої влади та наявності млявої опозиції.